5 Paragraflık Essay Nasıl Yazılır Essay'in Bölümleri

5 paragraflık essay'in bölümleri hamburger modeli

5 paragraftan oluşan essayler;  Introduction dediğimiz giriş,ayrı ayrı 3 body paragraf ve sonuç dediğiniz Conclusion paragraftan oluşur.Şimdi essayin bölümlerini ayrı ayrı inceleyelim:


Introduction paragraph

Inroduction yani giriş paragrafta, thesis statement yani essay ufak bir taslağı yer alır.Introduction paragrafta kısaca yazının ne hakkında olduğundan bahsedilir ve bu şekilde yazar okuyucunun dikkatini elde eder.Bu paragrafın son cümlesi,essayin body bölümünün ilk paragrafına geçiş yapılabilecek şekilde yazılmalıdır.

Body - First paragraph

Essay'de daha öncede dediğimiz gibi 3 body paragraf vardı.Bu bodylerde kendi içinde bölümden oluşur.Body'nin ilk paragrafı güçlü argümanlar,kayda değer örnekler ve benzetmeler içermeli.İlk cümle Introduction paragrafın son cümlesiyle ilişkili olarak bağlanarak yazılmalı.İlk body paragrafında yazılacak konuya bir yada ikinci cümlede yer verilebilir.Bu konu introduction paragraftaki thesis statementla alakalı olmalı.Bu paragrafında son cümlesi de body ikinci paragrafın ilk cümlesine bağlanacak şekilde olmalı.

Body - Second paragraph

Bu paragrafta ilk body paragrafla aynı şekilde güçlü argümanlar,kayda değer örnekler benzetmeler içermeli ve ilerleyiş şekli aynı olmalı.First paragrafın son cümlesi ile bağlanan konu geliştirilir,örneklendirilir ve bu paragrafın son cümlesi de üçüncü paragrafın ilk cümlesine geçiş yapılarak bağlanmalı.

Body - Third paragraph

Üçüncü body paragrafımız diğerlerinin aksine zayıf argümanlar ve örnekler,benzetmeler içerir.Second paragrafın son cümlesi ile bu paragrafın ilk cümlesine geçiş yapılarak konuya girilir.Diğer paragraflarda olduğu gibi bu paragraftada konuya ilk yada ikinci cümlede yer verilmeli.Bu paragrafın son cümlesinde, bu bölümün essaydeki ana noktaların yer aldığı son kısım olduğu belirtilip,concluding paragrafa geçiş yapılır.

Concluding paragraph

Essayin beşinci ve son paragrafı olan bu bölüme essayin genel bir özeti yapılır.Bu paragrafta thesis statement ve body paragraflarda yer alan üç fikir tekrar ve güçlü bir şekilde ifade edilir.Çünkü bu paragraf yazarın okuyucuyu sunulan konuya ikna edebilmesi için kullanabileceği son şans.

Bu paragrafta sırasıyla şunlar yapılır:
  1. Thesis statement tekrar yazılır.Ancak ilk başta introduction paragrafta yer alan thesis statement cümlesinden gramer,kelime olarak farklı bir şekilde yazılmalıdır.
  2. Body paragraflarda yer verilen üç ana fikrin bir kaç cümle ile özeti yapılır
  3. Son bölümde okuyucuya essayin sonuna gelindiğinin sinyali verilir.

5 paragraflı essayler hiçbir sınırlama olmadan herhangi bir konu hakkında yazılabilir.Mesala bu konulara örnek:
  • The Best City in The World
  • My Grandfather
  • What is the Green House Effect
  • Teaching Techniques
gibi her konuda yazılabilir.

1 Response to "5 Paragraflık Essay Nasıl Yazılır Essay'in Bölümleri"

  1. Adsız says:

    buprofessay.blogspot.com adresinde de yararlı içerikler bulabilirsiniz

Yorum Gönder